Türk Halkının Dizi Manyaklığı

dizilerMerhaba herkese,

Kafamı o kadar kurcalayan bir durum ki bu. Türkiye’de gerçekten dizi manyaklığı mevcut.Hatta dizi sektörünün sinema gibi bir alanı bile alt etmesi gerçekten hayret edici bir durum.

Eskiden benim de izlediğim diziler mevcuttu.Kavak yelleri,çılgın bediş,deli yürek ve birkaç masum diziyi izliyordum.Ancak bu diziler tabi ki aynı dönemde değildi.Yani kısaca belirtmem gerekirse ayda 1 dizi izliyordum.Ancak güzel ülkemde nedense bir dizi izleme manyaklığı mevcut.Her akşam tüm kanallarda yayınlanan dizilerden gerçekten gına geldi.Artık televizyon kumandasına el sürmüyorsam başlıca nedenlerinden biri de budur.Etrafımda sevdiğim insanlardaki bu hayranlık gerçekten beni üzüyor.Çünkü resmen salak yerine konuluyoruz.Küçücük çocukların bile dizi izleme hastalığı sağlıksız ve niteliksiz bireyler yetişmesine neden oluyor.Dizilerimizin içeriklerinin %70’i cinsellik ve benzeri şeyler içeriyor.Bu nedenle toplumumuzun ahlak seviyesi malesef düşmekte.Bu son cümlemden dolayı belki bir çok kişi yobaz ve sığ olduğumu düşünebilir ama malesef gerçek bu.

Ülkemizde yayıncılıkta ciddi anlamda reforma ihtiyaç var.İsteğim oyuncuların para kazanmaması değil bu hastalık haline gelen dizilerin sayılarının azalması.Bizimkiler,kaygısızlar ve mahallenin muhtarları gibi çocukluk dizilerimin geri gelmedi dileğiyle.. 🙂

Erhan GENÇ Yazar

Yorumlar

  ahmet kaşık

  (22 Eylül 2016 - 13:01)

  Dizilerin kalitesi elbette ki düşüşte. Fakat her ne olursa olsun fazla fazla dizi izlemek iyi bir şey değil. Çok zararlı. Kişi artık o diziyi takip ederek dizideki karakterleri, hayatlarını, o ne dedi, öbürü naptı, gibi bilgiler kafamızda yer kaplıyor ve bir kurgu hayat da beynimizde yer ediyor. İnsan beyni bunlarla meşgul oluyor. Hatta bir sonraki bölümde neler olacak diye merak ediyor, geçen bölümde ki durumları da düşünüyor iyi yada kötü. Bu meşguliyet içine girdikçe, artık hayattan uzaklaşıyoruz. Çünkü beynin de bir kapasitesi var, ve böylece toplam ilgimiz bölünüyor, ve mesela bir kadın eşine çocuğuna ilgisini bu sanal şeyler çalıyor. Bunu 2 çocuğu olan bir kadın ile 12 çocuğu olan kadını düşünerek anlamaya çalışın. Dizi evt aynen yazıda yazan gibi ayda 1-2 den fazla izlenmemeli, aksi halde hayatınızı çalıyor, çalar.

  Halil

  (27 Şubat 2016 - 21:25)

  Dediğinizin çoğu doğru.Bir şeyde ben ekleyeyim.İzleyicisinide eğitmek amaçlı bilimsel diziler neden çekilmiyor? Bilim konulu dizilerin çekildiği gün bende diizi izlemeye başlayacağım.

  hasta yatakları

  (15 Ocak 2016 - 11:27)

  harika anlatmışsınız. Gerçekten elinize sağlık.

  Kişiye Özel Kılıf

  (6 Ocak 2016 - 02:47)

  Bir zamanlar iyiydi, yani olmalı diyorduk çünkü emek ile, işçilik ile çalışan ve evine yorgun dönen insanların tesellisi denilebilir. Ancak bugün aynı emek ile birşey sahibi olmak mümkün değil, artık emek para etmiyor.

  istanbul

  (3 Ocak 2016 - 13:46)

  milletçe dizi manyağı olduk, gündüzleri telefon akşamları dizi, ailenle sohbet edemez oldun,..

  bulgaristan konsolosluğu

  (24 Aralık 2015 - 14:07)

  bağımlılık yapan diziler var elbette. Bu yüzden hastalık mı denilir onu bilemiyorum. Ama dizi izlenmeden de tv izlenmez. 🙂

   rusya vizesi

   (15 Ocak 2016 - 11:27)

   kesinlikle haklısınız. Sizlere bu konuda katılıyorum.

  Erhan GENÇ

  (18 Aralık 2015 - 22:59)

  ı waiting to you

  Gelin Arabasi

  (15 Aralık 2015 - 03:35)

  Bizden de tüm Ortadoğuya sıçramış bu manyaklık. Bakalım ne olacak sonu

  Meçhul Adam

  (11 Aralık 2015 - 22:15)

  İnsanlar dizilere ve saçma sapan TV programlarına nasıl bu kadar tutkunlar anlamıyorum gerçekten. Ülkede ki dizilerin çoğu çapraz aşk ilişkileri üzerine. Ve bu saçma dizilerle çocuklar büyüyor. Ve bu çocukların ileride sağlıklı düşünebilmesi bekleniyor.

  Kore dizileri

  (10 Aralık 2015 - 01:39)

  Dizi sektöründe bir çok ülkenin ilerisindeyiz. Orta doğu ve balkan ülkelerinde çok fazla izleniyor. Bence aşırı haksızlık yapmışsınız. Amerikan dizilerinden sonra, Kore dizileri, Hint dizileri gibi bizim dizilerimiz de marka olma yolunda ilerliyor.

  yetişkin sohbet

  (10 Aralık 2015 - 01:19)

  anlamıyorum ki zaten bi vadisi var yok kara dayısı kaçtane dizi var alayınıda bu millet takip ediyor :d

  Açlık oyunları alaycı kuş bölüm 2 izle

  (6 Aralık 2015 - 03:13)

  faydalı bilgiler admin teşekkürler

  Fikir Proje

  (5 Aralık 2015 - 18:51)

  Valla kafa yorulacak gibi değil, fakat dizilerin artık gerçek hayatlarda etki etmesine son vermeleri gerek insanların.

  Diyarbakır Haber

  (30 Kasım 2015 - 00:08)

  keşke dizilerimiz yabancı diziler kadar kaliteli olabilse, aşk, ihtiras, yalan dolan hepsi

   bulgaristan konsolosluğu randevu

   (24 Aralık 2015 - 14:10)

   Bence dizilerimiz yabancı dizilerden daha çok iyi. Ayrıca arjantinde türk dizilerinin çok fazla dillere çevrildiğini hatırlatayım.

  Dizi Tutkunu

  (25 Kasım 2015 - 13:32)

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir