Alexa Hakkında Yazdıklarım Çizdiklerim

Alexa
Alexa
Alexa

Alexa,dünyada var olan tüm web sitelerini sıralayan,referans sitelerini gösteren ve yükselişte olduğu önemli kelimeleri gösteren oldukça kullanışlı bir sistemdir. Başarısını elbetteki web master arkadaşlardan alıyor.

Alexa,dünyada var olan tüm web sitelerini sıralayan,referans sitelerini gösteren ve yükselişte olduğu önemli kelimeleri gösteren oldukça kullanışlı bir sistemdir. Başarısını elbetteki web master arkadaşlardan alıyor. Birçok kişi alexa’yı önemsiz olarak söylese de ben şahsım adına böyle olduğunu düşünmüyorum. Raporları tabi ki %100 gerçeklik içermiyor. Ancak kabul edelim ki birçok konuda bize ışık tutuyor.

Kişisel blog kullanmadan önce hep genel forum ve genel blog kurdum. Ancak bu tarz sitelerde resmi dil kullanmaktan oldukça sıkıldım. Şimdi istediğim gibi atıp tutuyorum. Peki konuyla alakası ne diyenler için şöyle anlatayım. Ne iş yaparsanız yapın karşınıza tipik Türk çıkacağı için resmi dilden vazgeçmek gerekiyor. Birbirimizi biliyoruz. 🙂  Resmi dilde yazılan hiçbir makale 200+ kelimeyi geçmez. Geçen diyenler yalan söylüyor. Ancak kişisel blog kurduğunuzda makale kelime sınırı diye bir şey kalmaz. Alexa sıralama yaparken sadece hit durumunu değil yazı uzunluğunu dahi dikkate alıyor. Geçenlerde backlink gücünün önemi isimli makale yazmıştım ve alexa değerim ilk olarak Global sıralamada 4.778.544 Türkiye sıralamasında 57.841 olarak değer aldı.(Blog Açılış Tarihi: Ağustos 2015) Bu inanılmazdı çünkü genel forum genel blog kurduğum zamanlar bile böyle güzel bir değer almamıştı. Hatta bu makaleyi yazarken bile Erhan yarın alexa değerin kaç olacak acaba demekten kendimi alı koyamıyorum. Bu biraz ego tatmini gibi dursa da insanın kendini teşvik etmesi açısından önemli bir durum.

Alexa site alış-satış ticaretinde de bence önemli. Çünkü bir siteye ne kadar doğal olmayan hit versen de alexa değeri çok çok değişmiyor. Tabi ki tek kıstas bu değil. Alexa’da hit getiren kelimeleri spam hitle yapacak biri varsa alnından öperim. Böyle bir şey mümkün değil. Alexa referans linklerinde hile hurda yapabilmek mümkün olduğu için bu konuda atıp tutmayacağım. 🙂

Kişisel blog sahipleri kesinlikle ama kesinlikle Alexa’ya önem vermeli diye düşünüyorum. Çünkü bizler belirli kelime grubuna hitap ediyoruz. Genel konulu siteler alexa konusunda bir şekilde iyi değer alırlar. Ama bizler kolay kolay alamıyoruz. Ama bunun için tabi ki çaba lazım.

Saygılar.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*