Ali Osman Ulusoy Yeni Ulaşım Şahı

Ali Osman Ulusoy Yeni Ulaşım Şahı

7 Haziran 2018 0 Yazar: Erhan GENÇ

Şehirler arası ulaşım için pek çok firmayı hepimiz denemekteyiz.Kimi zaman olumlu olsa da kimi zaman olumsuz şekilde sonuçlanabiliyor.Özellikle son yıllarda şoförlerin uykusuz halde yola çıkmaları veya araçların bakımsız olması nedeniyle ciddi kazalar yaşanıyor.Tabi bundaki etken çalışanlardan değil malesef şirketten kaynaklanıyor.Hiç kimse bu durumla karşılaşmak istemez.Ancak tek olumsuz yanı bu değil tabi ki.Uzun yol yorucu ve meşakatlidir.Ve hem yolcuyu hem de şoförü ciddi anlamda etkiler.Bu nedenle konfor da çok önemlidir.

2018 Şubat ayında Giresun Görele ilçesinden dönmeye hazırlanırken otobüs firmalarını araştırmaya başladım.Aklıma geçmişten gelen bir çok firmada yaşadığım hayal kırıklıkları geldi.Bu nedenle hangi otobüs firması diye kara kara düşünürken bir tavsiye ile karşılaştım.

Bana tavsiye edilen firma Ulusoy firmasından ayrılan Ali Osman ULUSOY firmasıydı.İsmini ilk defa işittiğim için ön yargılı olmadım değil.Sonuçta daha önce hakkında hiç bir şey duymadığım bir firmaydı.

Ali Osman ULUSOY ile Yolculuk Nasıldı?

Evet otobüsün kalkış saati geldi.Otobüse ilk bindiğimde diğer otobüs firmalarıyla alakalı farkı buram buram hissediyorsunuz 🙂  Çünkü otobüs ayı yer uçağı gibi.Koltuğa oturduğunuzda sanki biri sihirli bir değnekle size dokunmuşcasına bir ferahlama hissediyorsunuz.Yani 15 saat yol gitseniz bile binerken nasılsanız inerken de aynısınız.

Peki Ali Osman Ulusoy otobüslerinde daha neler var? Sizlere biraz da bunlardan bahsedeyim.

*Kablosuz İnternet,Mp3 müzik sistemi,Uydu yayını Tv izleme,Ücretsiz otopark ve sürekli servis.

Ali Osman ULUSOY otobüs şoförleri ve muavinleri gerçekten güler yüzlüler.Bir çok firmada bu konuda insanların sıkıntı yaşadığını belirtmeliyim.Sağolsunlar yolculuk boyunca bir an bile desteklerini esirgemediler.Normalde uçakta aradığımız konfor ve hizmeti Ali Osman ULUSOY otobüslerinde daha fazlasıyla aldık.

Yolculuk güvenlik olarak da çok iyiydi.Bir an olsun kötü bir tedirginlik yaşamadık.Tüm yolcular sağ salim ve rahat bir şekilde gidecekleri yere gittiler. O nedenle eğer ki şehirler arası yolculuk yapmayı düşünürseniz ilk tercihiniz Ali Osman ULUSOY olsun. 😉

Gelin bu muhteşem otobüs firmasının hakkında ne bilgiler var? Onları da ekleyelim.

ALİ OSMAN ULUSOY KİMDİR?

15 Mart 1927’de Trabzon’un Of ilçesine bağlı Çamlı Köyü’nde, Mehmet Bahattin-Rahime Ulusoy’un ikinci çocukları olarak dünyaya gelen Ali Osman Ulusoy, ilköğretimini tamamladıktan sonra 1938 yılında kendini iş hayatının içinde ve ağırlıklı olarak da taşımacılık sektöründe budu. Bu bulunuş vefatına, yani 1 Ekim 2014 tarihine kadar aralıksız olarak devam etti.

Ali Osman Ulusoy 1942 yılında, babası Bahattin Ulusoy’un yanında iken 1938 model kamyonun şoför koltuğuna oturarak sektörü bir adım ileri taşıyacak olan otobüs işletmeciliğine başladı.

Ali Osman Ulusoy, 1945 yılında Zehra Hanım (Onur) ile evlendi. Bu evliliklerinden Kemal adını verdikleri oğulları ile Hülya ismini koydukları kızları dünyaya geldi.

1949 yılında işlerinin merkezini Of’tan Trabzon’a taşıyan Ali Osman Ulusoy, aynı yıl bugün modern ve geniş bir filo haline gelen otobüs işletmeciliğine 2 Desoto marka araç ile adım attı. 1952’de ise ilk acente bayiliğine ise Mobil ve Scania Vabis markalarıyla başladı. 1958’de GMC, daha sonraki yıllarda Mercedes- Benz gibi dünya markalarının Türkiye’deki en büyük distribütörlüğünü üstlendi.

Çok ortaklı Ulusoy Turizm Seyahat Kollektif Şirketi, 10 Ocak 1957’de bugün dev bir gruba dönüşmüş olan Ulusoy Kollektif Şirketi olan Ali Osman Ulusoy ve Ortağı’nın temelleri atılır.

Kardeşlerinin tamamının Trabzon dışında yaşamayı ve iş kurmayı tercih ettiği bir süreçte Ali Osman Ulusoy, Trabzon’da kalmakta hiç tereddüt etmedi.

Ali Osman Ulusoy; “Trabzon Türkiye’nin T’sidir” sözünü çok sevmesi, benimsemesi, zaman ve mekan tanımadan daima zikretmesi Türkiye’yi ve Trabzon’u ne kadar sevdiğinin bir göstergesi olarak tarif edilir.

Ali Osman Ulusoy, Trabzon merkezli iş hayatını tamamen günümüzde lojistik diye adlandırılan ulaşım, nakliyat sektörü üzerine kurarken, 87 yıllık yaşamında çalışmayı en büyük ibadet sayan bir dinin mensubu olduğunu hiç bir zaman hafızasından eksik etmemiştir.

İnsan olmanın en büyük vasıflarından biri olan sabır ve hoşgörüyü, “ipeğe sarılmış çelik” misali önemsedi.

“Otobüs bir manevra yapacağı zaman fren kullanılır. İnsanın da bir sözü söylemeden önce düşünmesi, sabır etmesi ve sonra ağzından çıkarması en doğrusudur” derdi.

“Ne yapın, ne edin ama sakın komşularınızla kötü olmayın” der ve “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” gerçeğini sürekli hatırlatırdı. Bu anlayış O’nu 2002’de Türkiye-İran İş Konseyi Kurucu Başkanı yaptı. Bu görevi vefatına kadar sürdürdü.

İran’a Trabzon limanından yapılan transit nakliyata öncülük etti. İran ile kurulan ilişkilere pozitif katkıda bulundu. Ulusoy, İran’da bugün hala Ali Osman Ağa ismi ile bilinmektedir.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda 32 yıl süreyle Meclis Başkanlığı’nda bulunan Ali Osman Ulusoy, TOBB Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerini de 20 yıl üstlendi.

Ali Osman Ulusoy, hayatının her kademesinde Trabzonluların birlikte hareket etmesi için çaba göstermekten kaçınmadı. Maddi ve manevi destekle ülkesi ve şehri için hemşehrilerinin birikim ve güçlerini birleştirmeleri adına çaba sarf etti.

Ali Osman Ulusoy, Trabzon’un sosyal ve ekonomik hayatında etkili olan Karadeniz Kulüp, Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Türk Donanma Vakfı, Turizm Derneği, Türk Hava Kurumu gibi bir çok dernekte de başkanlık yaptı.

Bugün bırakın Türkiye’yi dünyada da çok tanınan bir Uzungöl turizmde bir marka olmuş ise, Ali Osman Ulusoy’un bu konudaki çabası ilk sıraya yazılmalıdır. Dursun Ali İnan’ın Uzungöl’e yerleştirmeye çalıştığı konaklama tesisleri ile Ali Osman Ulusoy’un dünyanın dört bir yanından buraya taşıdığı kuruluş ve kişiler, Uzungöl turizmi gerçeğinin temelinde yatmaktadır.

Ve Trabzonspor…

Ali Osman Ulusoy, 1967 yılında kurulan ve bugün Türkiye Süper Ligi olarak bilinen Birinci Futbol Ligi’nde İstanbul’un dışına şampiyonluğu çıkaran ilk takım olan Trabzonspor’un kurucu üyesi ve ilk başkanıdır.

Ali Osman Ulusoy’un yaşamında bu nedenle Trabzonspor çok özel bir yere sahiptir.

Kaynak: Ali Osman Ulusoy Kurumsal

Firma merkez bilgileri

Merkez
Atatürk Alanı No:1 61100 TRABZON
Otogar
Şehirlerarası Otobüs terminali No:1 TRABZON/TÜRKİYE
Telefon
(0462) 325 22 01 – 95 68 – 21 23
E-posta
info@aliosmanulusoy.com