Asgari Ücret 1300 TL Oldu Ama?

Asgari-ucret-zamÜlkemizde artan isyan seslerinden sonra devletimiz asgari ücreti 1300 Türk Lirası yaptı. Ancak yaptıkları zamda dikkat çeken bir detay vardı. Yapılan zam asgari geçim indirimini de içine kapsıyor. 

Tabi bu durum aslında zam yapılmaması anlamına geliyor. Kaba tabirle şırıngadan damlayan suyu işçiye vermek demek. Yapılan uygulama nedense yine işverene yaradı. Çünkü devlet 1 yıl boyunca bu zammı destekleyeceğini belirtti. %40 gibi bir oranda hem de. Ama işçi için destek yok.Yapılan zam içinde asgari geçim indirimi ciddi yer kaplamaktadır.Yıllardır iş verenin işçiye uyguladığı bu yöntemi artık devlet uyguluyor. Devletimizin yaptığı bu zamda ciddi iyileştirme yapması gerekiyor.Çünkü yapılan zamdan sonra neler oldu?

** 04.01.2016 tarihi itibariyle sigara,alkol ve akaryakıta ciddi zam geldi.

** Elektrik birim fiyatı arttı.

** Ekmek,sebze ve meyve arttı.

Ve daha saymakla bitmeyecek şekilde kategorideki zorunlu ihtiyaç listemiz pahalılaştı.Yani anlayacağınız devletimiz verdiğini bir şekilde geri alıyor. Bu yazımdan dolayı lütfen siyasi çıkarım yapmayın.Bu şikayetleri birçok hükümet aşığı arkadaşlarımda yapmaktadır.Bu yazım tamamen siyaset dışıdır.

Güzel ve yalnız ülkemde insanlarımızın artık beli bükülmesin, insan gibi yaşasın istiyorum. Bunu istemek bari hakkımız olsun..

 

Saygılar.

“Asgari Ücret 1300 TL Oldu Ama?” üzerine 2 yorum.

  1. 1.300 lira olması elzem oldu tebrik ediyorum ama bu durum küçük çaplı işletmeciler için kayıt dışı istihdam’a neden olacak

  2. yani aslında geldiği görünen zam olduğu gibi hava.. paranın değeri düştü millete zam geldi diye seviniyor..

Bir cevap yazın