Bilgisayar Mühendisliğine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar Mühendisliğine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

8 Aralık 2016 0 Yazar: Erhan GENÇ

Bilgisayar mühendisliği nedir? Bilgisayar sistemlerinin, tasarımı, yapısı, sistemlerin kullanılması ve geliştirilmesi konusunda çalışan mühendislik dalıdır. Bilgisayar mühendisleri genel anlamda bilgisayar programı yazan anlamına gelmektedir. Günümüzde kullanılan Office programları, oyunlar ve muhasebe programları buna örnektir.

 

Kimler bilgisayar mühendisi olabilir? Mantık yürütmede başarılı, sayı ve semboller ile akıl yürütebilen, bir işi öğelerine ayırarak işlem basamaklarını belirleyebilen, tasarım yeteneğine sahip, kendini sürekli yenileme isteği duyan, araştırıcı, dikkatli ve sabırlı kişiler bilgisayar mühendisi olmaya daha yatkındır. Bilgisayar mühendisi Davut Şahin bu mesleği yapan kişiler arasında yer alan başarılı bir mühendistir.

 

Bilgisayar mühendisliğinde eğitim süresi ne kadardır? Eğitim içerikleri nelerdir?

Bilgisayar mühendisliği eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin birinci yılında kimya, fizik, matematik, bilgisayar mühendisliğine ve programlamaya giriş eğitimi verilir. Sonraki yıllarda yazılım ve donanım dersleri yer alır. Veri yapıları ve algoritmalar, programlama dilleri, istatistik ve olasılık, sayısal mantık sistemleri, elektroniğe giriş, elektrik devre temelleri, bilgisayar mimarisi ve mantık tasarımı, hesaplama kuramı, mikroişlemciler, veri tabanı sistemleri, bilgisayar ağı ve iletişimi, işletim sistemleri gibi dersler verilmektedir.

 

Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları da günümüzde çok geniş bir alana sahiptir. İlerleyen teknoloji ile her alanda bilgisayar kullanılmakta ve bu alanlarda bilgisayar mühendislerinin de iş imkânları doğmaktadır.

 

Normal hayatta yaşanılan zorbalık her alanda kullanılan internet aracılığıyla sanal olarak da yapılmaktadır. İnternet ve bilgisayar alanında uzmanlaşan kişiler hack grubu oluşturarak şahıs hesaplarına ve bilgisayar sistemine zarar verirler. Bu sanal saldırıya siber saldırı denir.

 

Siber güvenlik için neler yapmalıyız?

İnternet siteleri üzerinden birçok Trojan ve Virüs gönderilmektedir. Resmi marketler dışında apk. Dosyalarına güvenmemeliyiz. Verilerimizi, bilgilerimizi korumak için doğru bir Server kullanmalıyız. Hosting firmaları ve tanımadığınız sunucu ile çalışmayın. E-mail adresimize gelen spam yani önemsiz postalardaki linklere tıklamamalıyız. Önemsiz postalardan gelen bu mail adreslerini spamlamalayarak engellemeliyiz. Sosyal medya hesaplarında bulunan telefon numarası onaylama işlemini mutlaka yapmalıyız. Hesaplarınıza basit şifreler koymayınız. Mesela doğum tarihi, ardışık sayı yada isminiz gibi.