Ehliyet Alma Süreci Nasıl İşler?

Ehliyet
Ehliyet
Ehliyet

Ehliyet alma sürecinde yaşayabileceğiniz tüm aşamaları sizler için yayınlıyorum. Ben size ilk andan son ana kadar yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Sürücü belgesi

, kişilerin araç kullanmalarına yetki veren bir kart türüdür. Sürücü belgesi 2015 yılında ciddi anlamda zorlaştı. Ve stajer ehliyet döneminin başlaması yaklaştı. 2016 yılında süreç başlıyor. Peki ehliyet alma süreci nasıl işler? İlk andan itibaren sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle bir sürücü kursu bulmanız gerekiyor. Ben ev ve işyerime yakın bir yer seçtim. Çünkü kursa yakın olmak hem kurs derslerine hem de direksiyon derslerine rahatça katılabilmek açısından kesinlikle şarttır. Sürücü kursunu bulduk. Ve ilk iş yazılı sınavdan önce belgelerinizi hazırlamanız gerekiyor. Evrakların listesi şu şekilde:

Sürücü Kursuna Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Daha önce alınmış başka bir sınıf sürücü belgesi var ise fotokopisi
 • Öğrenim belgesi
 • 5 Adet vesikalık fotoğraf
 • Yetkili özel veya devlet hastanesinden sürücü olur raporu ( Sağlık raporunu aile hekimliğinden ücretsiz alabilirsiniz)

Evraklarımız hazır. Şimdi yapmamız gereken teorik sınav harcını yatırmak. Kursunuza kayıt olduktan sonra sınav harcını Ziraat, Vakıf ve Halkbank’ın tüm şubelerine kimlik numaranız ile yatırabilirsiniz.

Artık evraklar ve kayıt işlemleri tamamdır. Şimdi yapmanız gereken  yazılı sınava girmek. Yazılı sınavdan en az 70 Puan almanız gerekiyor. Kursun verdiği kitabı okuyarak ya da geçmiş yıllardan 4-5 yıl geriye sınav sorularını çözerek bu sınavı kolayca geçebilirsiniz. Yazılı sınavı geçtik şimdi sıra direksiyon sınavında. En önemlisi bu çünkü artık ehliyet almak ciddi anlamda zorlaştı. Direksiyon sınavında sakinlik,kurallara uyma ve geri park çok önemli. Özellikle kalan kişilerin hepsi ya istop etmekten ya da geri parktan kalıyor. Bu gibi aşamaları geçmek için direksiyon derslerinin hiçbirini kaçırmamanızı tavsiye ederim. Evet direksiyon dersini de geçtik. Ve rahatladık 🙂 Çünkü bundan sonrası oldukça basit.

ilk önce emniyetten randevu alacaksınız. Randevuya gitmeden önce sınıfınıza ait harç bedelini bankaya yatıracaksınız. Ve şoförler odasından mavi dosya alacaksınız. Mavi dosyayı kurslar pahalıdan veriyor. Bana 35 TL dediler bir gittim 3,5 TL çıktı. Aman kazıklanmayın 🙂  Evraklarla beraber randevuya gitmeden önce ilk işiniz parmak izini emniyette hemen verin ve ehliyet için kart ücretiyle  beraber evraklarınızı teslim edin. Artık ehliyetinizi teslim almanız için size gün verecekler. Hayırlı uğurlu olsun 🙂

 

2016 yılında sistem tamamen değişmiştir. Artık ehliyet için evrakları teslim ettikten sonra emniyetten direk almıyorsunuz.Emniyet yeni yasaya uygun ehliyetinizi evinize PTT ile göndermektedir.  Ancak diğer işlemler aynen geçerlidir.

 

46 yorum

  • İlk defa sürücü belgesi alanlar ve yeni tip ehliyet için başvuruda bulunanlara sürücü belgesi teslim edilinceye kadar ki sürede vatandaşların mağdur olmamaları adına sürücü belgesi yerine geçen ve 15 gün süre ile geçerli geçici belge ( Ek-50 Belgesi ) verilecektir.Sürücü belgesi teslim alındığında bu belge geçersiz sayılacaktır. Bu belge ile trafiğe 15 gün boyunca çıkabilirsiniz.

 1. MERHABA, BEN 2015 EHLİYET ALMAYA HAK KAZANDIM AMA BAZI AİLEVİ SORUNLAR NEDENİ İLE DOSYAMI SÜRÜCÜ KURSUNDAN ALAMADIM VE DOSYAM AVUKATA İNTİKAL ETMİŞ.SORUM ŞU DOSYAMI AVUKATTAN ALSAM EHLİYETİMİ ALABİLİRMİYİM YOKSA DOSYAM YANDIMI VE YENİ BİR KURSA KAYIT OLSAM O DOSYA KARŞIMA ÇIKARMI ?

 2. Merhaba Erhan bey ben 10 haziran doğumluyum bulunduğum ilde e sınav yapılıyor e sınava katılmam ve bi aksilik yaşamam göz önünde bulunursa minimum hangi sürede ehliyet alabilirim

 3. Merhaba ben sinavlardan gectim ve simdi randevu alicam erandovuden ama alamiyorum. Trafik tescil islemleri diyorum yapacaginiz islemi secin diyor oraya neyi isaretlemem lazim? Ve randevu aldiktan sonra yarin belgelerimi almaya kursa gidicem neler yapmam lazim

  • Merhaba Hüseyin Bey,
   Trafik tescilden yapılan açıklamaya göre ehliyetinizi alamazsınız. 2 Yıl süre içerisinde sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekiyordu.

   29.05.2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nin 45. Maddesinde “…kursu başarı ile bitiren kursiyerler sürücü sertifikalarını sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirmek üzere en geç 2 yıl içerisinde başvururlar. Süresi içinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer” hükmü ile,
   Yönetmeliğin geçmiş dönem sertifikaların geçerlilik süresi başlıklı geçici 2. maddesinde “Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce düzenlenmiş olan sürücü sertifikaları Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (2) yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürülür. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer” hükmü bulunmaktadır.

   Sürücü Belgesi sertifikalarının geçerlilik süresi 2 yıl olup, kanun 29.05.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 29.05.2013 tarihinden önce alınan sürücü sertifikaları 29.05.2015 tarihine kadar sürücü belgesine dönüştürme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*