Geçmişin Mirası İğne Oyaları Örnekleri

Geçmişin Mirası İğne Oyaları Örnekleri

31 Mayıs 2018 0 Yazar: Erhan GENÇ

İğne oyaları üç boyutlu yapılan dantellerin genel adıdır. “Türk danteli” olarak da bilinmektedir. Anadolu coğrafyasının geçmiş yaşantısına da büyük ölçüde ışık tutmaktadır. Kültürler arası bir değişimin izlerini de taşımaktadır. Türkiye’ye özgü el işçilik ürünlerinden en sık kullanılanı ve yapılanıdır. İğne oyaları örnekleri kadınlar tarafından öncelikli üretimine başlanmıştır. Zaman içinde coğrafyanın genişlemesi ve yayılmaya başlanılması ile her kültürden kaynaşma neticesinde daha çok ilgi çekmeye başlamıştır. Yüzlerce yıllık bir mirası da üzerinde taşımaktadır.

İğne oyaları modelleri kazanç kapılarını da oluşturmaya başlamıştır. Bu nedenle bu ürünlerin yapımı için devlet tarafından birçok il ve ilçede kurslar açılmaya devam edilmektedir. Hem genç kızlara geniş bir bilgi birikimi sunulması amaçlanmakta hem de maddi yönden kazanç sağlamaları amaçlanmaktadır. Zaman değişime tabi oldukça iğne oyaları örnekleri de kullanılan ürünlerin sayısına göre de artış içine girmeye başlamıştır.

Değişimin Ve Gelişimin İçinde İğne Oyaları Örnekleri

Hobi ve kar amaçlı yapılan iğne oyalarının artık sadece yazma kenarlarında değil aynı zamanda binlerce sayıdaki ürün üzerinde de kullanılması ile geçmiş yeni bir şekil içinde aktarılmaktadır. Gündelik yaşamda kıyafetler üzerinde, havlu kenarlarında, aksesuarlarda, takı ve tokalarda, süs eşyalarında, örtülerde , yastık kenarlarında vs.. gibi birçok farklı alan ve ürün üzerinde de kullanılması ile geniş bir alanda iğne oyaları örnekleri ile kolaylıkla karşılaşmaktayız.

İğne oyaları genellikle bir ürün üzerinde tercih edilmektedir. Tek başına kullanımı çok fazla tercih meselesi olmamaktadır. Ancak bazı yörelerde tek kullanımı da mümkündür. Anadolu coğrafyasının çeşitli ve renkli kimliğinin aktarılması hakkında da bilgi vermesi açısından iğne oyaları örnekleri önem taşımaktadır.

Gündelik Yaşamda Sıklıkla Kullanılan Ürünler Üzerinde İğne Oyaları Örnekleri

Seri üretim sonucu üretilen ürünlere nazaran el işçiliği sonucu az sayıda ancak büyük emek sonucu üretilen ürünlere olan ilgi her geçen zaman diliminde bir kez daha artmaktadır. Durum böyle olunca kadınlara maddi kazancın kapısını aralayan iğne oyaları örnekleri ve öğretimi için açılan kursların sayısı artmaya devam etmektedir. Gençlerin ilgisini ve dikkatini çekecek her türlü alanda  ve üründe de kullanılması ile iğne oyaları geniş bir yelpazede kullanıma sunulmaktadır.

İğne oyaları örnekleri Anadolu üzerinde yaşayan halk hakkında da geniş bir bilgi birikimini üzerinde taşımaktadır. Bir ürün yapıldığı andan günümüze gelişine kadar birçok evreye tabi olmaktadır. Teknoloji ile birlikte yeniden şekil kazanan ürünlerin arasında el işçilik ürünlerinden biri olan iğne oyaları modelleri etkilenmemektedir. Zaman içinde alanını ve kullanılan ürün sayısının artırması da bunu göstermektedir.

Yenilik Ve Geçmiş Bir çatı Altında

Türkiye’nin önde gelen el işçilik sanatı ürünlerinden kadınların yapımı ile daha çok öne çıkmaya başlayan iğne oyaları modelleri çeşit çeşit ve renk renktir. Üç boyutlu olarak dantellerin birleşimi ile oluşturulmaktadır. Yenilik ile geçmişin bir arada bulunduğu bir ürünün en güzel örneğidir. İğne oyaları örnekleri ile farklı kimlikler ve yaşanılan her bir kültür hakkında da bilgi sahibi olmaktayız. Bir ürünün zamanı ne olursa olsun kullanılma anı ve bilgi her kuşağa  yeniden aktarılmaktadır.