Hangi Güneş Paneli Tercih Edilmeli

Hangi Güneş Paneli Tercih Edilmeli

3 Ekim 2017 0 Yazar: Erhan GENÇ

Hangi Güneş Paneli Tercih Edilmeli

Güneş enerjisi sisteminizin en önemli parçası Güneş panelleridir. Bu nedenle hangi güneş panelini tercih ettiğiniz oldukça önemlidir. Yapıldığı materyal güneş panelinin en önemli özelliğidir çünkü sağladığı verimi etkiler. Monokristal veya polikristal malzemeden yapılan güneş paneli en sık tercih edilendir. Bu iki malzemenden yapılan güneş panelinin daha sık tercih edilmesinin iki nedeni vardır.

Monokristal malzemeden yapılan güneş panelleri size en çok verimi sağlayacak olanlardır. Ancak bu güneş panellerinin tek dezavantajı diğerlerine göre daha pahalı olmaları. Polikristal malzemeden yapılan güneş panelleri ise monokristallere kıyasla daha uygundurlar ancak aynı zamanda sağladıkları verimde biraz daha azdır. Ancak aradaki verim farkı oldukça az olduğu için hangi malzemeden yapılan güneş paneli sizin amacınıza daha uygundur iyi araştırmanız gerekir.

Güneş panelinin hangi malzemeden oluşacağına karar verdiyseniz eğer dikkat etmeniz gereken başka unsurlarda vardır. Bunların başında ise kaç kW elektriğe ihtiyacınız olduğudur. Her güneş paneli farkı kW üretebilir bu nedenle ihtiyacınıza göre karar vermeniz gerekir. Eğer aslında 500kw elektriğe ihtiyaç duyuyorsanız ancak aldığınız güneş panelleri 400kw elektrik üretebiliyorsa sıkıntı yaşarsınız. Bu nedenle öncelikle kW ihtiyacınızı hesaplamanız ve ardından tercih yapmanız gerekir.

 

Kalite Ne Kadar Önemli

Kalite aslında her ürün için önemli olsa da söz konusu güneş paneli olunca bu öne daha da artıyor. Güneş enerjisi sistemi kaliteli güneş panelleri ile kurulur ise eğer yaklaşık 20-25 yıllık bir ömre sahip olurlar. Bu sayede uzun yıllar sorunsuz bir şekilde elektrik tüketebilirsiniz. Ancak kalitesiz güneş paneli tercih ettiğiniz durumda bu sadece güneş panelinin değil aynı zamandan tüm güneş enerjisi sisteminin ömrünü kısaltabilir. Buda sizi tekrar masrafa sokar. Kalitesiz güneş paneli fiyatı ilk etapta daha uygun olsa da ileriye yönelik düşünüldüğünde daha çok masraf çıkaracağı için tercih edilmemesi gerekir. Kaliteli güneş paneli fiyatı ilk etapta daha pahalı olsa da tek seferlik bir masraf olacağı için uzun vadede size kâr sağlamış olacak.

Güneş Enerjisi Neden Tercih Edilmeli

Günümüzde dünyamızın enerji kaynakları hızla tükeniyor ve böyle gitmeye devam ederse kısa süre içerisinde tamamen tükenmiş olacaklar. Bu enerji kaynaklarının kullanımı aynı zamanda doğayı kirlettiği için küresel ısınmayı da etkiliyor. Bu nedenle her gecen gün daha fazla insan yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi sistemi sıklıkla tercih ediliyor. Bunun nedeni ise uygun fiyatlı ve basit kurulumla her alana kurulabiliyor olması aynı zamanda sorunsuz ve masrafsız elektrik kullanımı sağlaması.