İbiza Araba

İbiza Araba

29 Kasım 2016 0 Yazar: Erhan GENÇ

trafik-sigortaDevletin özel tüketim vergisi kapsamında, 2017 yılında lüks araçlardan alacağı vergiyi arttıracağını açıklaması, dizel araçlarda özellikle Alman marka araçların satılmasında patlamaya yol açtı. Sadece bu söylentinin bile lüks araç satışlarını böylesine arttırması gerçekten enteresan bir durum.

 

Projeleriyle yetersiz kalan devletin, kıvrak zekasıyla ibiza araba üstesinden gelemeyeceği bir mevzu yok gibi görünüyor. Devletin ekonomik eğiliminin gelişimiyle ilgili tüyoları aşikar paylaşması ister asılsız, ister gerçek olsun piyasaya çok hızlı yansımakta. Ben bunlara pasif proje diyorum. Sanal olan bu durumun bile böylesine ekonomiye etki etmesi gösteriyor ki dizel araç ve ibiza araba modelleri gerçekten iyi bir projeyle bu memlekette çok güzel işlere imza atılabilir.

Dizel ve Benzinli Arabalardan Alınan ÖTV Değişiyor!

Türkiye’ de piyasadaki alıcılar ve satıcılar, ekonomik gelişmelere duygusallıkla tepki vermektedir. Elbette bu kesimin zaafını sömürenler de bulunmaktadır. Devletin artık sanallıktan ziyade elle tutulur yatırım ve projelere ihtiyacı vardır. Dolar ve Euro’ nun önlenemez yükselişi ve altının değerlenmesi, gittikçe pasif yatırımcıların sayısını arttırmaktadır.

Vatandaşın parasının üretime ve ticarete olan katkısı azalmakta, bu şekilde işsizlik de artmaktadır. Dizel, Emek sarf etmeden parayla paranın kazanılması ve bunu teşvik eden ortam ve fırsatların olabildiğince geniş olması kesinlikle kabul edilecek bir durum değildir. Bankaların faiz ile para satması ve zenginleşmesi, eninde sonunda memlekette işsizliğin artmasına ve gelir dağılımının dengesizleşmesinde artışa neden olur.

İşte 2017 yılında ÖTV’ nin araç tiplerine özellikle lüks araçlarda artacağının bile söylentisinin ibiza araba modelleri piyasayı canlandırdığı bir ekonomi ve bu ekonominin proje üretmeyen, üretime zaman kaybı olarak bakan, devleti vergilerle ayakta tutmaya çalışan zavallı idarecileri. Bu ülkenin yarınları için atılacak her adımın kutsal olduğu bilinciyle çalışan devlet adamlarına ihtiyaç var. Söylentilerle piyasayı etkileyen ve ortaya koyacağı bir eseri olmayan her hükumete karşı vatandaş sandıkta en iyi cevabı vereceğinin unutulmaması gerekir.

Bu makale araba10.com sponsorluğunda hazırlanmıştır.