İğne Oyaları Modelleri ve Yapılışı

İğne Oyaları Modelleri ve Yapılışı

7 Aralık 2017 0 Yazar: Erhan GENÇ

Oldukça zarif ve dikkat çekici bir görünüme sahip olan iğne oyaları modelleri evleri süslemeye devam ediyor. Günümüzde kullanımının azaldığı düşünülse de birçok bayan iğne oyasından yapılan yatak, masa, vitrin örtülerini kullanmaktan vazgeçmiyor. Evlere sıcak bir hava veren bu el işleri aynı zamanda çeyizlerdeki önemini de koruyor. Hayvan ve çiçek modelleri iğne oyalarında sıkça kullanılmaktadır.

Hamarat hanımlar el işlerindeki yeteneklerini geliştirerek günümüzde çok daha farklı iğne oyaları modelleri yapmaktadır. Evlerin modern tarzına uyum sağlayan bu motifler arasında yelpazeli, kardelen çiçeği modeli, katlı, haşhaş tohumu çiçeği, fıtık çiçeği deseni, kaktüs deseni, kirpik modeli, küpe ve sepet modeller oldukça ilgi görüyor. Hem kendi evlerinde kullandıkları hem de ev geçimine katkıda bulunmak amacıyla yapıp sattıkları bu işlemeleri çeyiziniz içinde saklayabilirsiniz.

İğne Oyasının Kullanım Alanları

Evlerde vitrin örtüsü, sehpa örtüsü, yatak örtüsü, masa örtüsü, havlu kenarı ve tepsi örtüsü olarak kullanılmak üzere yapılan iğne oyaları modelleri aynı zamanda namazlık, mevlit örtüsü, tülbent kenarı örtüsü, mendil kenarı, yazma, yemeni kenarlarında da kullanılır. 3 boyutlu bir görünüme sahip olan bu oyalardan yapılan işlemeler çeyiz serme törenlerinde kullanılır. Oldukça sevilen bu oyalar sıkı ve sert bir duruşa sahiptir. Ancak bazı bayanlar daha gevşek örebilir. Oyaların daha sıkı görünmesi için örme işlemi bittikten sonra kolalanarak sertlik kazandırılır. İğne ve ip kullanılarak kolayca yapılan iğne oyaları modelleri yaparak kazanç sağlayabilirsiniz.

En Sevilen İğne Oyası Modelleri

Yaratıcı bayanlar sayesinde günümüzde birbirinden farklı iğne oyası modelleri bulunmaktadır. İlk defa yapmaya başlayan kişiler kelebek ve çiçek modellerini kolayca yapabilirler. Kuş, örümcek, arı, sinek, kanat, martı, balık, kafes, yaprak, gül, lale, menekşe, dağ, papatya, kar tanesi, asmalı ve dalga modelleri bayanların en severek yaptığı motiflerdir. Verilecek desenle uyumlu olarak farklı renklerde ipler kullanılabilir.

Sadeliği seven bayanlar çoğu zaman beyaz ve krem renklerde ipler kullansa da mavi, sarı, turuncu, pembe, kırmızı ve yeşil renklerde sıkça kullanılmaktadır. Yapılacak desene göre belirlenen renkler aynı zamanda iğne oyasının beraberinde kullanılacak olan kumaşın rengine göre de belirlenir. Yapılan iğne oyaları tamamlandıktan sonra kumaşa, tülbende ya da havluya dikilir. Havlu kenarları ya da yatak örtüsü kenarında renkli kurdeleler de işleyerek canlılık katabilirsiniz. Klasik modellerde yaptığınız iğne oyaları modelleri boncuk, taş, pul ve inci taşı kullanarak çok daha gösterişli hale getirebilirsiniz.