İğne Oyası Sonunda Geri Dönüyor

İğne Oyası Sonunda Geri Dönüyor

9 Şubat 2017 2 Yazar: Erhan GENÇ

İğne oyası örnekleri

İğne Oyası Sonunda Geri Dönüyor

 Annelerimizin zamanında hayli popüler olan iğne oyası tekrar moda oldu. İğne oyası ile yapılan elişleri tekrar evlerimizi ve camekânlarımızı süslemeye başladı. Satışları da bir hayli artan iğne oyası geçmişe dönüş diye nitelendirilen moda akımı sayesinde eski ününe kavuşma çabası içerisinde. Artık misafirliğe gittiğimiz evlerde bol bol iğne oyaları ile karşılaşabiliriz. Tabi ki dükkanlarda satılanlar ve tüketilenler elişi değil daha çok fabrika ürünleri. Ancak yine de iğne oyalarını görmek insanın içerisindeki estetik duyguyu da uyandırmıyor değil. Peki, hiç mi elişi iğne oyası yok? Tabi ki var ancak fabrika ürünleri yanında azınlık durumunda. Ancak insanlar fabrika ürünleri ucuz diye genelde onları tercih ediyor. Yine de elişine ve bu sanata saygısını koruyan insanlar da yok değil. Hala özellikle dükkan sahiplerine elişi var mı diye soranlar da var. Her ne kadar pahalı olsalar da daha bir sıcak daha samimi geliyor bu iğne oyaları insanlara. Peki, onları pahalı yapan nedir? Üzerlerindeki emek, harcanan zaman ve özveri. İşte bunlar elişi iğne oyası modellerini daha pahalı ve daha değerli yapıyor.

İğne Oyası Öğrenebilir miyim?

 

Cevap tabi ki evet. Ancak bunun için biraz yetenek ve tecrübeye ihtiyacınız olacak. Önceden elişi ile uğraşmışsanız bu sizin için avantaj ancak hiçbir tecrübeniz yoksa bu kötü. Ama yine de azimle uğraşırsanız herkes gibi siz de başarabilirsiniz. Peki kimden nasıl öğreneceksiniz? Öncelikle bu iş için aile büyüklerinize başvurabilirsiniz. Onlar bu işi size seve seve öğretebilirler. Ardından siz de iğne oyası yapabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa komşularınız, eş, dost yardımıyla da bu işi layıkıyla öğrenebilirsiniz. Emin olun bu işi size öğretmek isteyecek çok fazla tanıdığınızın olduğunu fark edeceksiniz. Bu imkana da sahip değilseniz yapmanız gereken bir internet bağlantısı. İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile sizde size eğitim verebilecek onlar site yüzlerce sayfayı bulabileceksiniz. Bu sitelerden gerekli görüntü ve sesli destek alarak iğne oyası öğrenebilirsiniz.

El İşi Mi Fabrika Ürünleri Mi?

Bu tercih tamamen sizin bileceğiniz bir şey. Zira evinizi süsleyen iğne oyası modellerinin bir insan elinde çıkması sizi mutlu edecekse kesinlikle elişi olanları tercih etmelisiniz. Hayır parası ve sadece görüntüsü önemliyse tabi ki fabrika ürünlerini tercih etmelisiniz.

Ürünleri Nereden Satın Alabilirim?

Ürünleri çeşitli dikiş nakış dükkanlarından veya bu işi meslek haline getirmiş insanlardan satın alarak elde edebilirsiniz.