işsizlik maaşı şartları ve işsizlik maaşı başvuru

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı,kendi iradesi dışında işten çıkarılan vatandaşlara belli süreler içinde devlet tarafından ödenen maaş çeşididir.İşsizlik maaşına hak kazanan kişi iş bulana kadar kendini kısmen idare edebilir. Ancak işsizlik maaşı alırken sigortalı olunması durumunda 15 gün içerisinde en yakın İşkur birimine çalışmaya başladığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

İşsizlik Maaşına Hak Kazanma Durumları

İşsizlik maaşı alabilmenin ilk şartı iş verenin sizi işten çıkarmasıdır.Örneğin; 4 no’lu işten çıkarma koduyla işten çıkarılırsanız işsizlik maaşına hak kazanmanın ilk adımını gerçekleştirmiş olursunuz. İşsizlik maaşından yararlanabilmeniz için son 120 gün çalışmanız ve sigorta primlerinizin ödenmesi gerekmektedir.Ayrıca 120 gün sigortası bulunan ve işten gönderilmiş kişinin son 3 yıllık süre içerisinde 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşına hak kazanan kişinin eğer işten çıkarılmadan önce;

600 gün sigorta primi yattıysa 6 ay

buy doxycycline online

,

900 gün sigortası yatırılmışsa 8 ay,

1080 gün prim ödemesi varsa 10 ay işsizlik maaşı bağlanır.

İşten çıkarıldıktan sonra ilk 30 gün içerisinde İşkur birimine başvurulması gerekmektedir. Erkenden başvuru yapmanız hem tam maaş almanıza hem de süreci hızlandırmanıza yardım edecektir.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur? Ve Nasıl Alınır?

1.Yöntem: Öncelikle ilk olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. İşsizlik maaşına başvurabilmek için öncelikle İşkur’a kayıt olmanız gerekmekte ve çalışmıyor olduğunuzu beyan etmeniz gerekiyor.(İşkur kayıt için tıklayınız). Gerekli bilgileri doldurduktan sonra İşsizlik Ödeneği Başvurusu linkine tıklıyoruz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvurumuz alınmış oluyor.

2.Yöntem: Bu şekilde başvuruda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız size en yakın İşkur birimine başvurabilirsiniz. Yapmanız gereken İşkur şubesine gittiğinizde en son çalıştığınız yer ve çıkış tarihini ilgili forma doldurmak ve imzalamak.Ardından ilgili evrağı İşsizlik ödeneği birimindeki memura teslim etmek.

3.Yöntem: E-devlet İşkur hizmetleri bölümünden de İşsizlik maaşı başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer gerekli şartları taşıyorsanız işsizlik maaşınız onaylanacaktır. Ayrıca işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlık hizmetlerinden Bazen İşkur birimlerinin yoğun olması nedeniyle işsizlik maaşınızın onaylanması uzun süre alabilir.Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız Cimer üzerinden Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bilgi edinme hakkı seçeneği ile bildirebilirsiniz.

http://1000-laternen.de/img/pharmacy/index.html%3Fp=64.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.