Kpss 90+ Ve Üstü Puan Nasıl Alınır?

Kpss Çalışma Yöntemleri
Kpss Çalışma Seti

Selamlar Kpss adaylarımız,

Bildiğiniz üzere Kpss B grubundan artık 90 ve üstü puan almadan atanmak neredeyse zor hale geldi.Kpss B grubuna 1,5 yıl gibi bir sürede çalışarak istediğiniz puanı alabilmeniz adına yardımcı olacağız.

Şimdi sizlere 2020 kpss;2022 kpss ve 2024 kpss sınavlarına hazırlık için nasıl ders çalışılmalı konulu yazımızla kamu personeli seçme sınavından 90 puan ve 90 puan üzeri nasıl puan alabileceğiniz ile alakalı yazımızı paylaşıyoruz. Bu yazımız temeli olmayanları ve sınava en az 1,5 sene kalmış kişileri ilgilendirmektedir. Ancak temeli olanlar da kendilerine uyan yolları deneyebilirler.

Evet. Zaman geldi ve 2020 Kamu personeli seçme sınavına girmeyi planlamaya başladınız.Planlarınız ile ilgili öncelik konu anlatım kitapları,soru bankaları ve fasiküller olsun.Ancak bu bahsettiğimiz döküman ve kitaplardan mümkünse 4 set almaya çalışın.Çünkü sizlere sunacağımız yöntemde şart.Konu anlatım kitabı 1 tane olabilir.Ancak soru bankası ve fasiküllerden en az 4 tane farklı yayın evi kitapları olursa iyi olacak.

Öncelikle genel kültür ve genel yetenek derslerini belirtelim. Kpss B grubundan sorumlu olduğunuz dersler; Türkçe,Matematik,Tarih,Coğrafya,Vatandaşlık ve Genel kültür dersleridir.Bu derslerden sorumlu olduğunuz müfredat ve soru sayıları aşağıdaki gibidir.

Kpss B Grubu Ders Ve Soru Dağılımları

ALAN BÖLÜM KONU ORTALAMA TOPLAM SÜRE
SORU SAYISI SORU SAYISI
GENEL YETENEK SÖZEL BÖLÜM Sözcükte Anlam 1–3 60 130
Cümlede Anlam 2–5 D
Dil Bilgisi 3 — 7 A
Paragraf Yapı – Anlam 13 – 17 K
Yazım – Noktalama 1–2 İ
Anlatım Bozuklukları 1–2 K
Sözel Mantık 3–4 A
SAYISAL BÖLÜM Sayılarla İşlem Yapma 6
Matematiksel İlişkilerden Yararlanma 7
Problem Çözme 8
Temel Geometrik Bilgilerden Yararlanma 3
Sayısal Mantık ve Akıl Yürütme 6
GENEL KÜLTÜR TARİH Osmanlı Öncesi Türk Kültür ve Medeniyeti 3 60
Osmanlı Devleti 9
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 3–5
İnkılap Tarihi 10–12
COĞRAFYA Türkiye’nin Fiziki Özellikleri 7
Türkiye’nin Beşeri Özellikleri 3
Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri 8
VATANDAŞLIK Hukuk Başlangıcı ve Genel Kamu Hukuku 3
Anayasa 3
İdare 3
Güncel Konular 6

Gördüğünüz üzere derslerin içeriği ve soru sayılarını belirttik. Şöyle bir yüzeysel olarak baktığımızda çok zorlayıcı olmadığını düşünebiliriz.Ancak işin aslı öyle değil. Temeli olduğunu iddia eden kişiler son 3 ay çalışmanın yeterli olduğunu belirtirler.Tabi bu söylemlerin troll yorumları olabileceğini düşünürsek inanmamamız gerektiğini biliriz.Temeli olmayan kişiler bunlara aldırış etmeyip en az 1,5 yıl öncesinden çalışmaya başlamalıdır.

Kpss B Grubu Çalışma Planı Nasıl Olmalıdır?

Gördüğünüz üzere birçok dersimiz mevcut. Temeli olmayan biri 1,5 sene önce başlamalı ki hem konular hem de çalışmalar bitirilebilsin. 1,5 yıl olarak belirtmemizin sebebi şudur.Ocak 2019’da sınava çalışmaya başlarsanız Ağustos aylarında açılacak dershaneler öncesi hazırlıklı olmuş olursunuz.Eğer tüm bilgiyi dershanede edinmeye çalışırsanız diğer rakiplerinizle aynı şartlara sahip olmuş olursunuz.Ancak dershane zamanından 8 ay önce kadar çalışmalara başlamanız hem dershanenizdeki kişilerden üstün olmanızı sağlayacak hem de yüksek puan alabilmeniz için gereken bol soru çözme zamanına erken gelmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle dershane zamanı yapmanız gerekenleri paylaşacağım.Dershane öncesi bizim için daha önemli. Nitekim dershaneye hazır bir temelle başlayacağınız içindir.

Dershanenizin Eylül 2019 tarihinde başladığını varsayıyoruz.Evet dershaneye başladınız.Ve derslerinizi günlük olarak işliyorsunuz.O derste kısa notlar almayı kesinlikle unutmuyoruz.O gün gördüğünüz dersi gün sonunda kesinlikle (konuya hakim olsanız bile) tekrar edip en az 2 konu testiyle kapatıyorsunuz. Yanlışlarınızı tespit edip dershanenizde aldığınız notların altına yanlışlarınızla ilgili notları alacaksınız.Bu notlar genel tekrar zamanı çok işinize yarayacağı için kesinlikle not alma alışkanlığı edinmenizi tavsiye ederim.Evet 1.inci üniteyi bitirdik.Ardından bir sonraki derse hazırlık olması amacıyla ilgili notlarımızı aldıktan sonra 2.inci üniteyi dershane dersi öncesi çalışıyoruz.Ama çok abartmayacağız.Çünkü dershanede size anlatılacağı için zaten ders sonunda aklınızda kalacak.Dershanede 2.inci üniteyi gördükten sonra o gün sonunda 2 adet konu testiyle pekiştiriyoruz.Dershanede aldığınız notlarınızın altına yanlışlarınızla ilgili notları ekliyoruz.Ardından bu çalışma sonunda unutmamak adına 1.inci ünite ile alakalı 2 adet konu tarama testi çözüyoruz.

Önemli Hatırlatma: 4 Adet soru bankası ve fasikül almanızı tavsiye etmemizin nedeni budur.

Bu şekilde yaparak hem geçmiş konumuzu hem de yeni işlemiş olduğumuz konuyu pekiştirmiş oluyoruz.Dershane zamanı bu şekilde giderek konuları yıl sonuna yayıyoruz.Tabi bu 90 puan getirmez.Bu şekilde çalışarak alınabilecek maksimum puan 70-81 arası olacağını tahmin etmekteyiz.Peki 90 puan ve üstü puanları garantilemenin yolu nedir? Tabi ki dershane öncesi çalışmak. Dershane öncesi en az 7 ay gibi bir süremiz var.Bu süreyi en verimli şekilde nasıl değerlendirebiliriz?

Bir çoğunuzun aklında şu anda ”Ders anlatan yok bu işi nasıl yapacağız?” dediğini duyar gibiyim.Evet elimizde internet gibi muhteşem bir kaynak var. Youtube.com sitesinde şu anda kpss hazırlık adına bir çok Youtube kanalı mevcuttur.İlgili kaynakları öğrenmek için erhan@erhangenc.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Evet Ocak 2019 oldu ve ders çalışmaya başlayacaksınız.Öncelikle şunu yapmayın.Ya benim genel yetenek bölümüm kötü, o nedenle dershane öncesi sadece gy çalışacağım.Ya da ya Erhan hocam benim sadece genel kültür bölümüm kötü o nedenle sadece gk çalışacağım.Arkadaşlar bu şekilde bir çalışma yöntemini size kesinlikle tavsiye etmiyoruz.Unutmayın dershanede her derse aynı önemi vermeniz gerektiğini belirtecekler.O nedenle her derse çalışacağız.Ne kadar bir bölümden iyi olursanız olun iyiyi kenara ayırıp kötüye çalışmayın.Çünkü bu şekilde çalışmanız size çok da fayda getirmeyecek.

Öncelikle ünitelerimizi belirledikten sonra ilgili konunun youtube’dan konu anlatım ve soru çözümü ders videosunu izliyoruz.Videoyu izlerken not almayı unutmuyoruz.Çünkü not almak bize hem konuyu hatırlamamızı,hem de genel tekrar yapacağımız zaman pekiştirmemizi sağlayacak.Ardından konu anlatım kitabımızdan ilgili ünitenin konularını okuyoruz.Ve unutabileceğimiz yerleri not alıyoruz.Ardından ünite konusu hakkında soru çözüyoruz.Çıkan yanlışlarımız ile alakalı not defterimize notlar alıyoruz. Ve dershane zamanın yaptığımız gibi her ünite bitimi yeni konuyu okuyoruz.

Ders çalışma zamanları ile alakalı herhangi bir plan oluşturmadık.Çünkü herkesin zamanı farklı.Bu planı kendiniz oluşturabilirsiniz.1 ay sadece Türkçe veya 1 ay matematik çalışmayın.Tüm dersleri aynı ay içerisinde bölmenizi tavsiye ediyoruz.Çünkü aylık periyodlarla çalışma sistemi sizi geçmiş konunuzu unutmanıza sebep olacak.

Hem dershane öncesi hem de dershane sırasında bu dediğimiz yöntemleri uygularsanız mart 2019 gibi konularınız biter ve sadece soru çözmeye başlarsınız.Unutmayın bu sınavda sadece konu çalışarak sınav kazanılmaz.Fazlaca soru çözerek hem farklı soruları görmüş olursunuz hem de ilgili konuyu fazlasıyla pekiştirmiş olursunuz.

Evet bahsettiğimiz yöntem bu şekildeydi.Bir çoğunuz sınava çok var.Çalışmak için çok erken diye düşünebilir.Ancak biz bu şekilde düşünmüyoruz.Bazen Özel güvenlik sınavı için bile veya ehliyet alma süreci için bile çok erkenden sınava çalışan insanlar var.Bu tamamen temel olup olmaması ile alakalı.

Sınav için çalışmalarınızda başarılar diliyor ve emeklerinizin karşılığını fazlasıyla almanızı diliyoruz.

Saygılarımızla.

prednisolon kaufen online

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*