Memleketim Görele’yi Anlatıyorum

Görele Giresun
Görele Giresun
Görele Giresun

Merhabalar,Uzun zamandır aklımda olan memleketimi sizlere anlatmak istiyorum. Alucra anılarım yazım okulumun facebook grubunda çok tutulmuştu. Bu yazıma da aynı ilginin geleceğini düşünüyorum. Evet arkadaşlar hadi Görele’yi tanıyalım..

Görele,Giresun’un sahil ilçelerinden biridir. Görele bulunduğu konum bakımından birçok tartışmayı da malesef beraberinde getirmektedir. Eskiden Trabzona bağlıydı. Ancak ilerleyen yıllarda Giresun ilçesi olmuştur.Bakıldığında Görele halkının neredeyse tamamı Giresunluyuz der. Benim gibi 🙂 Eskiden beridir memleketime yazdan yaza gidebilmekteyim. Bir gün kısmet olur da mezarda emekli olmazsam (65 yaş vuranlardanım) kesinlikle Görele’ye yerleşmeyi planlıyorum.

Görele denince akla gelen en önemli şey denizidir. Deniz kıyısı olmasının getirdiği en önemli şey balıkçılıktır.Balıkçılık Görele için önemli güzelliklerden biridir.Görele halkı hamsiyi kılçığıyla bile yiyebilir.Ailem her yaz dönerken hem taze oluşu en önemlisi de ucuz olması sebebiyle dondurucuya konulması için baya baya alır. Kışın afiyetle yeriz.

Aslında denizden önce fındık aklına neden gelmedi diyebilirsiniz. Valla millet ben fındık toplamaktan ve o fındık ağaçlarından yayılan toz,çekirge,kulak böceği gibi şeylerden hoşlanmıyorum.Bu nedenle her fındık toplama dönemi bana eziyet gibi gelmiştir.Ama fındık Göreleliler için en önemli geçim kaynağı diyebiliriz.

Göreleliler Katip ŞADİ hayranıdır.Katip ŞADİ en önemli müzisyenlerdendir.Rakı ve benzeri alkolün bulunduğu ortamlarda nedense hep Katip ustanın şarkıları çalar. Ben İstanbul doğma büyüme biri olarak kendisinin şarkılarını bilmem.

Evet Görele denince akla gelen en önemli şeylerden biri Görele pidesidir. Görele pidesi yememiş bir Görele’li sakın Göreleliyim dememeli. Çünkü pide bu ilçenin yemini gibidir.Ağzınızı sulandıracak bir kaç Görele pidesi resmi atayım.Bu pideyi tüm Türkiye halkına tavsiye edebilirim.Sakın yemeden ölmeyin.

giresun-pidesi gorele_pidesi pide_gorele sade_yagli_gorele_pidesi

 

 

 

 

 

Pideyi tabi her yerde yiyemezsiniz.Maceracı Giresun Görele’de pideyi denemiştir. İstanbul’da birkaç yer dışında ayarını tutturabilen yok. Eğer yakınlarınız Görele’nin nesi meşhur  falan derler ise göğsünüz kabara kabara pidesi meşhurdur deyin.

Memleketime geldiğimde diğer sevdiğim şeylerden biride İstanbul’dan 14 saatlik yolculuk sonrası sabahın köründe kelle paça veya haşlama gibi çorbalar içmek. Sabahın köründe bunlar içilir mi diyenler Görele Beytullah lokantasında için anlarsanız tutkumun nedenini.

Memleketimin bir diğer tavsiye edebileceğim yiyeceği kesinlikle dönerdir. Yanında gerçek köy ayranı ile beraber gerçekten harika olmaktadır. Dönerini tavsiye edeceğim yer yeni otobüs terminalinin karşısındaki yerler. Et döner İstanbul’a göre ucuz ve lezzet dolu. Bu tadı kaçırmamanız lazım.

Şimdilik bu kadar. Daha fazlasını ilk ziyaretim sonrası fotoğraf kareleriyle anlatacağım.

doxycyclin 200 kaufen ohne rezept

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*