Online Olarak İngilizce Öğrenilir mi?

Online Olarak İngilizce Öğrenilir mi?

15 Ekim 2015 0 Yazar: Erhan GENÇ

Konuşarak İngilizce Öğren

Konuşarak İngilizce Öğren

Ufak yaşlarda yabancı dil eğitimi almanın çocuklara sağladığı faydaların bilinmesi ebeveynler açısından çok önemlidir. Bu eğitimin çocuklara etki eden çok sayıda faydası vardır. Çocuklarda özgüven gelişmesini desteklemektedir. Farklı dillerde konuşabilen bir kişiyi anlayabilmek, o kişiler ile konuşmak, o dilde şarkılar söyleyebilmek ya da filmler izleyebilmek çocuklarda özgüvenin gelişmesi açısından son derece önemli ve olumlu anlamda etkiler sağlamaktadır. Çocukların beyin gücünün artırılması konusunda da büyük oranda etki etmektedir. Yabancı dil eğitimi süreci boyunca çocuklar, hem yorulmadan hem de çok fazla çabalar sarf etmeden oyunlar oynayarak ve eğlenerek dil öğrenirler. Online İngilizce eğitimi de bu açıdan çocuklarda etkili olan bir diğer eğitim türüdür. Diğer sınavlarda ve derslerde de çocuklarınızın başarılı olmalarına etki eden bir eğitim süreci olabilir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bazı araştırmalara göre ufak yaşlarda yabancı dil eğitimi alan çocuklar, daha sonraki yaşlarda girilen sınavlarda son derece başarı kaydederler. Çocuklarınızın hem bilimsel hem de matematiksel yeteneklerinin de gelişmesine faydalı olmaktadır. Doğru kişiler ve yöntemler ile öğretildiği zaman çocuklar ana dilleri gibi konuşabilen bir insanın gramer konusuna hakimiyeti ve aksanına da sahip olmalarını sağlar. Ayrıca tek dil konuşan çocuklara kıyasla çok daha geniş bir kültür anlayışı içerisinde olurlar. Çocukların okullarında tercih edilen yabancı dil eğitimlerinde başarı elde etmesine destek olabileceği gibi çocukların başka bir yabancı dil eğitimi almaktan da keyif almasına yardımcı olur. Peki, çocuklar yabancı dil eğitimi alırken anne ve babaların yapması gereken hususlar nelerdir? Bu konulara da değinmek gerekir.

Çocuklara ufak yaşlarda yabancı dil eğitimi sağlamak isteyen ebeveynlerin ileriki zamanlarda çocukların psikolojisini olumsuz anlamda etkilememesi için üstünde hassasiyet gösterilmesi gereken belirli noktalar mevcuttur. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında en önemli nokta, çocuklara öğrenme süreci boyunca öğrenilen yabancı dili konuşması için baskı uygulamamaktır. Yani unutmamalısınız ki, çocuklar ana dili konuşmaya çeşitli sesleri duymaya başladıktan yaklaşık 1-1,5 sene sonra başlarlar. Yani 1-1,5 yaşında geldiklerinde ana dillerini konuşmaya başlarlar. Yabancı dil eğitim süreci boyunca da durum bu şekildedir. Çocuklar, ilk olarak yabancı dilde konuşulanları duyarlar, dinler ve 1-1,5 sene sonra da duyduklarını telaffuz etmeye başlarlar. Dolayısı ile anne ve babalar bu süreç içerisinde çocuklarının bir şey öğrenemediğini düşünerek endişeye kapılmamalıdır. Çocukların üzerinde kesinlikle bir baskı kurulmaması gerekir. Yapılan bu baskı çocukların öğrenimi konusunda son derece olumsuz etkiler sağlayacaktır.

Bir diğer önemli husus, çocukları eğitim konusunda zorlamamak olacaktır. Öğrenmeyi onlar için keyifli ve eğlenceli bir hale getirebilmek, mümkün olduğunca çocuklar ile beraber oynanan oyunları tercih eden yabancı dilde kısa zamanlı da olsa oynayabilmek yabancı dil konusunda ilk aşamayı dikkatli bir şekilde atlatmak konusunda fayda sağlayacaktır. Başka bir konuda çocuğun eğitimini aldığı yabancı dile anne ve babaların ne kadar hakim olduğudur. pratik İngilizce çalışmalarını yapabilmek için ebeveynlerin de çaba harcamaları gerekir. Anne ve babalar, öğretilecek yabancı dil konusuna yeteri kadar hakim değilse eğer, çocukların o dili yanlış bir şekilde öğrenmemesi bakımından profesyonel bir destek almalıdır. Böyle bir imkan sağlanamıyorsa eğer en azından evlerde profesyonel bir şekilde yalnızca çocukları ve 0-3 yaş arasındaki gruba hitap edebilen hikaye, şarkı gibi CD’leri ile desteklemek gerekir. Bu konuda asıl iş, anne ve baba olarak ebeveynlere kalmaktadır. Çocuğa destek sağlayacak fırsatları değerlendirerek başarı elde etmek mümkün olabilir.