SEO Analiz Nedir?

SEO Analiz Nedir?

13 Temmuz 2018 0 Yazar: Erhan GENÇ

SEO analiz;  Google, Yaunde, Bingi gibi arama motorlarının geliştirdikleri algoritmalara uygun etkenlerin kullanım doğruluğunu tespit eden çözümleme yöntemidir.   Web sitelerinin ram motorlarında geri planda kalması ya da istenilen düzeyde ziyaretçi çekmemesi sitenin doğru optimize edilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden SEO analizi de sektörünün olmazsa olmazlarından biridir. İnternet dünyasında SEO analizi yapmak için birden fazla araç vardır. Fakat çoğu web siteniz hakkında farklı bilgiler vermektedir. SEO analiz yapabilmek için sektörde yeterli bilgi ve deneyim sahip olmanız gerekir.

SEO Analiz Nasıl Yapılır?

Günümüzde kurumsal şirketler dijital pazarlama da ilk sıralara yer almak ve rakiplerine rekabette fark atmak için SEO çalışması ile arama motorlarında ilk sıralarda yer alıyor. Biraz emek, biraz zaman ve kaynak isteyen Sao çalışmalarında web sitenize SEO analiz yapıp, eksikliklerinin giderebilirsiniz.   Sao analizinde SEO uygulamasının ilk adımıdır ve yazılım ve Cariler sayesinde Web sitelerinin TTML Kodu ile içeriğini tarar. Analiz neticesinde bulunana hata ve eksikliler yolunda iyileştirmeler yapılarak ama motoru optimizasyonuna uygun çalışma yapılır. SEO analizinde bazı araçları kullanarak adım ilerlemeniz gerekmektedir. SEO analiz yaparken;

1.Web sitenize uygun sayfa listesi çıkartmalısınız

2.Sayfalaına uygun anahtar kelime atayın

3.Sayfalarınız taratın

4.Tarama sonucunda karşılaştığınız sorunları belirleyin

5. SEO Strateji belirleyin

6. Hatalarınızı giderin

SEO Analizinin Temel Amacı Nedir?

SEO analizinde yatan temel amaç web sitenizin arama motorlarındaki sunumunu anlamak ve sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin davranışlarını incelemektedir. Bazen sitenizin arama motorlarında ilk sıralara çıkması,  bazı durumlarda tek başına anlam ifade etmemektedir. Eğer sitenize giriş yapan ziyaretçileri web sitenizi içeriğinizle ilgilenmemişse içeriğinizle ilgili ciddi bir sıkıntı var demektir.  Bu yüzden web sitenize SEO analiz yaparak, içeriğinizle ilgili eksik ve hatalarınızı tespit edebilirsiniz.

Seo Analizi Çeşitleri Nelerdir?

SEO Analiz; site için SEO Analiz ve site dışı SEO analiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Site içi SEO analizini %35 önemlidir çünkü bu analiz ile sitenizdeki hata ve sorunların giderilmesi ile birlikte sitenizi %35 daha verimli olmasını sağlamaktadır. Site dışı analiz de % 20 daha önemli iken geride kalan %15 anahtar kelime içerik analizi, %15 teknik analizi,% 10 performans analiz ve %5 de site uyumluluk analizi olarak ayrılmaktadır.  Site içi SEO analizi sitenizde bulunan içeriğinizin başlığı, anahtar kelimelerinin verimini inceleme gibi sitenizin içyapısı hakkında bilgi edinmesiniz sağlarken, site dışı SEO analizi de sitenizin Alexia ve sosyal medya puanlamasını göstermektedir.