Şıklığınızı Tunik ve Şal İle Tamamlayabilirsiniz

Şıklığınızı Tunik ve Şal İle Tamamlayabilirsiniz

7 Ocak 2018 0 Yazar: Erhan GENÇ

Günümüze çok eski zamanlardan beri gelmiş olan ferace kültürü zamanımızda artık çok fazla modele ve çok fazla renge sahip olarak tesettürlü bayanlara sunuluyor. Tüm tesettürlü bayanlar hem rahat olması hem de şık duruşu nedeni ile bir çok renkte ve modeldeki feraceleri dış mekanlarda kullanmayı tercih ediyor. Tesettür denildiğinde neredeyse akla ilk gelen ferace ve kullanılan eşarplar gelirken günümüzde kullanılan eşarplar da bir hayli çeşitlenmiş durumda. Son zamanlarda yoğun olarak kullanılmakta olan şal başörtülerin modelleri hem kolay bağlama stilleri olduğundan hem de diğer ipek eşarplara nazaran çok fazla kırışmadığı için tercih ediliyor. Bir çok tesettürlü bayan tarafından kullanılan şal başörtülerde çokça kumaş uygulaması ve model uygulaması da gözden kaçmıyor.

2018 Şal Başörtü Modası

Günümüzde tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilen şal başörtü modellerinde bir çok çeşit de bayanların gözlerini dolduruyor. Şal başörtüler genel olarak tercih edilirken kıyafetlere uygun renklerde tercih edilerek kullanılması gerekiyor. Mesela bir tunik ile kullanılmak istenen bir şal başörtü tuniğin ya rengine çok yakın renklerde veya tam olarak zıt renkleri ile kullanılması gerekiyor. Tunik kullanımı şal başörtüler ile birlikte bayanlarda en fazla tercih edilen kıyafet şekli olarak biliniyor. Tunik alt kısmına kullanılmakta olan pantolon ve eteklerin rengi de aslında şal başörtülere uydurulması gerekiyor. Şal başörtülerin bağlama çeşitleri bayandan bayana değişim gösterirken onlarca çeşitte bağlama stili ile bayanların kendilerine uygun bir biçimde bir şal bağlama stili uydurdukları görülüyor.

Şal başörtü seçimlerinde kullanılan çantanın da öneminin büyük olduğunu söylemeden geçmeyelim çünkü çanta renkleri genel olarak şal başörtü ile uyum sağlayarak seçildiği zaman aslında kombin tam olarak oluşturulmuş olabiliyor. Ayakkabı seçimi de buna göre yapılması gerekir diyebiliriz. Ayakkabı seçimi ile birlikte yapılan çanta seçimi de 2018 yılı başlarından itibaren tesettürlü bayanlar tarafından tek tip olarak kullanılacak gibi görülüyor. Çünkü tesettürlü bayanların seçimlerinde çanta, ayakkabı ve şal başörtüler hepsi kombin olarak üreticiden tüketiciye sunuluyor.

Özel Günlerde Abiye Seçimi

Tesettürlü bayanlar arkadaşlarının veya yakın akrabalarının düğünlerinde ve nişanlarında kullanabilmek için tesettür abiye seçimini yüzlerce abiye elbise modelinin arasından yapabiliyor. Bir çok bayan için en iyi bir şekilde seçim yapılabilecek tesettürlü abiye elbise seçimlerinde gün içinde kullanılan elbiselerden çok farklı bir şekilde tasarımlar yapılabiliyor. Bir çok bayan için renk seçimi koyu renkler olarak seçilirken bazı bayanlar için ise günlük elbise kullanımına yakın olan elbiseler abiye kıyafetler olarak düğün ve nişanlarda yakın akraba toplantılarında giyilmek için kullanılabiliyor. Abiye seçimi yaparken çanta, ayakkabı ve eşarpların seçiminin de bayanlar tarafından ince araştırmalar sonucu yapılması önemli çünkü elbisenin tam olarak kombin yapılabilmesi için elbise ve çantanın çanta ve ayakkabının ve başörtüsünün birbirine uyum sağlaması ve bu yönde tüm renklerin de birbirine uyum sağlayarak seçimi önemli oluyor.

Özel günler için tesettür abiye seçimi yapılırken mutlaka yapılması gereken bir başka seçim de ferace seçimi veya pardösü seçimi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü pardösü seçiminde yapılması gereken özel günler için bir tesettür abiye seçiliyor ise buna en uygun olan feraceyi seçerek iyi bir kombin oluşturmak. Renk uyumunun bu konuda önemli olması gibi, modelin de büyük bir önem taşıdığı bilinmesi gerekiyor. Çünkü şık bir abiye elbise üzerine pasif bir feracenin seçimi tam olarak hoş olmayan bir görüntü oluştururken bunun tam tersi şık bir ferace ve abiye kıyafet birbirine uyum sağlıyor.