Ehliyet

Stajer Ehliyet Ülkemize Ne Faydalar Getirecek?

Ehliyet
Ehliyet

Yıllardır konuşulan bir konuyu bugün tartışmak istedim.Ülkemizde bildim bileli bir şehir efsanesi gibi dolaşan ehliyet mevzusu artık sonuçlandı.Kartal ilçesinde bir yerde çalışırken bir sürücü kursunun tabelası 1,5 yıl kadar kaldı.

Bu tabelada stajer ehliyet uygulamasından bahsediyordu.Bahsettiğim yıllar 2010-2012 yılları arasındaydı.Olayı o dönemlerde bir kaç kişiye sorduğumda bana söyledikleri bu stajer ehliyet  mevzusunun yıllardır konuşulduğunu ancak devletin bir türlü faaliyete alamadığıydı. Mayıs 2015 tarihinde artık stajer ehliyetin resmi gazete yayınlanmasıyla hemen kursa başvurup ağustos ayında ehliyetimi aldım. Birçok kişi de benimle aynı mantıkta ehliyet aldığına eminim 🙂

Stajer ehliyet ile araç kullanırken yanınızda biri olmak zorunda değil. Ancak aşağıdaki hallerde ehliyetiniz iptal olabilir.

Sık yapılan hataların ceza puanları şu şekildedir.

– Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı
– Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı
– Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı
– Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı
– Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı
– Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı
– Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde

http://sv-edesheim.de/db/kaufen/index.html%3Fp=3192.html

, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı
– Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

Eğer yukarıdaki hatalardan toplam 75 ceza puanını doldurursanız sertifikanız iptal olur ve yeniden kursa yazılmak zorundasınız. Peki bu sınırlama işe yarar mı? Biraz beyin fırtınası yapalım.

*************  Bu sınırlama ile beraber olumlu birşeylerin olacağını düşünüyorum.Ülkemizde trafik kazaları ve benzeri şeyler bu sınırlama ile biraz olsun azalacaktır.Yukarıdaki maddeleri düşündüğümüzde ülkemizde malesef bu hatalardan dolayı rahat bir trafik olmuyor.Ölümler ve ciddi sakatlanmalar nedeniyle bir çok kişinin hayatı kararıyor.Artık ehliyet almanın zorlaşması gerçekten gerekiyor.Umuyorum artık olumlu yönde değişimler olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.