Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak? 2018-2023

Yerli otomobil cumhuriyet döneminden bu yana herkes tarafından dile getirilen bir projedir.Ülkemiz teknoloji alanında ciddi anlamda ilerleme kaydetmesine rağmen otomobil konusunda henüz ciddi bir atılım gerçekleştirmiş değil.

Ülkemiz şuan savaş teknolojisinde son sürat ilerlemeye devam ediyor.Yerli savaş uçağı,yerli tank ve yerli silah gibi projelerde ilerleme sağlandı ve tamamlandı.Ancak otomobil teknolojisinde gerekli gayret gösterilmemiş gibi görünüyor.Bunu söylememin nedeni ise araçların temelini oluşturan;araç motoru,araç dış parçaları,araç yakıt teknolojisi ve en önemlisi bunları yapacak nitelikli kişilerin henüz bulunamamasıdır.

Bahsettiğimiz otomobil parçalarını ne yazık ki araba gibi dışarıdan ithal etmekteyiz.Bu nedenledir ki bir araba almak Türkiye’de çok zor.Tabi sadece bunlarla kısıtlı değil.Ülkemizde araç için uygulanan vergi oranı %46’ya varan oranlarla araç sahibi olabiliyoruz.

Daha önceki yazılarımdan biri olan Gürcistan’dan araç almak  adlı yazım bu nedenlerden dolayı oldukça fazla ilgi gördü.Çünkü Türkiye’de 50.000 TL’ye mal olan araç Gürcistan’da sadece 15.000 TL.Aradaki uçurumun tek nedeni ülkemizde uygulanan vergilerdir.

Tabi bu gibi alternatif yolları arayan vatandaşları devlet farkedince vatandaşın araba alma hayallerini gerçekleştirmek adına yerli otomobil hayalini tekrar uyandırmak istedi.Kişisel blog adresimde otomobil ile alakalı bir çok yazı yazmıştım.

Yerli otomobil üretimi için devlet şirketi kurup şirket Ceo’sunu seçti.Hatta bu projenin arkasında Turkcell,Zorlu holding ve TOBB gibi ciddi kurumlar var.Umuyorum ki bu büyük şirketler sayesinde proje artık tamamlanır.Ancak aklımda bazı karıncalanmalar halen var.Neden?

Çünkü halen araç parçalarını üreten bir sistemimiz yok.Eğer yapılacak yerli otomobil dışarıdan ithal edilen parçalarla yapılacaksa araç fiyatında çok da bir değişim olacağını sanmıyorum.Sonuçta dolar ve euro’nun fırladığı bir dönemde (2018 haziran ayı) parçaların ucuz olmasını beklememek lazım.Yani üretilecek yerli otomobil daha çok Avrupa malı gibi olacak ve fiyatının en az 80.000 TL olacağı kanısındayım.Ancak devletimizin bu konuda bir şeyler yapabileceği konusundaki umudumu hiç bir zaman yitirmeyeceğim.

İlgili yetkililerden yapılan açıklamaya göre yerli otomobil en geç 2023 yılına yetişecek.Eğer ki uygun fiyatla kaliteli bir şey ortaya çıkarsa hem devletin hem de vatandaşın yüzü gülecektir.

Bir cevap yazın