Yunanistan Hakkında Şahsi Düşüncelerim

27 Nisan 2016 0 Yazar: Erhan GENÇ

Yunanistan,ülkemizin batısında kalan hem bize benzerliği bol olan hem de bir o kadar da bizlere bazen ciddi düşmanlık besleyen Avrupa ülkesidir. Komşumuz olduğundan mıdır bilmiyorum ama bu ülke her alanda ciddi anlamda dikkatimi çekmiştir.

Kişisel blog sitemde bu tip konulara normalde yer vermem. Ama bundan sonra Avrupa ülkeleri ile alakalı bilgim olduğunca yazacağım.Bugün ilk tanıtacağım ülke Yunanistan olacak.

Yunanistan ile ilişkilerimiz aslında ilk Bizans’a dayanıyor.O muhteşem olduğu söylenen,Avrupa’lı hacıların başkent kabul ettiği Bizans Türklerin Anadolu’ya girmesiyle beraber yıkılmaya başladı diyebiliriz.Tabi bugün ki Yunanlıların ataları nereden bilecekti ki Türkler bu kadar başlarına bela olacak 🙂 Yunanistan ile ilgili kimi zaman olumlu,kimi zaman da olumsuz düşüncelerim mevcuttur. Olumlu diyebileceğim tek durum uzun yıllardır ülkemizle pek uğraşmıyorlar.Ancak bu durumun aslında ekonomik krizle alakalı olduğunu da belirtmek lazım.Yoksa ekonomik refah içinde olan Yunan kolay kolay bize sataşmadan edemez.Ama taaa o zamanlar bile Avupalılar, Türkler Yunanistanı 45 dakikada fetih edebilir diyorlardı.Ama Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan bu duruma pek aldırmıyordu.

Olumsuz diyebileceğim çok şey var.Mesela savaş sonrası Türklerin hepsi yurtlarından edildi.Ve malesef pek insani olmayan şartlar içinde Türkiye’ye gönderildiler.Hatta o dönemin muhacirleri geçen kötü anlarını hala silebilmiş değil.Demokrasi icadını öve öve bitiremeyen Yunan malesef insan hakları konusunda bir çok şeyi ezip geçmiştir.Ve ne hikmettir ki savaş ile ilgili hep Türkleri suçluyorlar.Ancak kendilerine ait onlarca kusuru malesef üstlenmiyorlar.

Yunanistan’ın güzel yanları da var elbet. Örneğin,tatil beldesi konusunda dünya’da ilk sıraları zorlayan güzellikte bir ülkedir.Tertemiz denizi ve enfes yemekler konusunda başarılılar. (Bizden aşırdıkları yemekler sayesinde 🙂 )

İnsanlar hakkında ise olumlu veya olumsuz yorum yapmam imkansız.Çünkü hayatım boyunca bir Yunan vatandaşına denk gelmedim.Ama internette gördüklerim Türk deyince hemen savaş pozisyonu aldılar.Buna pek iyi bir intiba bırakmadı.Ancak bizim Türkler de pek aşağı kalır değil yani.

Son zamanlarda yaşadıkları ekonomik kriz dolayısıyla bir çok toprağını Almanlara satmak zorunda kalabilirler.Ancak Almanlar bu durumu biraz bize yıkmaya çalışıyorlardı.Hatta bir karikatürde Atina tapınağında Türk bayrağı dalgalanıyordu.Ancak bu durumu Türklerin pek istediğini zannetmiyorum.Ki zaten o aşamaya gelse Yunan bize yedirmez emin olun 🙂

Neyse siyasi konuları geçelim.Sizlere bazı önerilerim olacak. Adalarında Yunanlar çok iyi şeyler satıyorlar. Listesi şu şekilde:

Kalymnos adası: sünger,
Karpathos adası: nakış, dantel, tığ işi,
Lesbos adası: Zeytinyağı ve uzo içkisi,
Mykonos adası: Kalın pamuklu süeter.
Naksos adası: Limonlu likör Kitron.
Sifnos adası: Klasik temaların işlendiği zarif çömlekler.
Thasos adası: Bal ve meyve reçelleri.
Tinos adası: Pirgos’tan mermer, tütsü, adak mumları.

Bu gibi şeyler ilgi alanınıza illaki giriyordur.Bu nedenle not defterinize kaydedin.

Peki Yunanistan’da Nereleri Görmek Lazım?

  1. Atina Akropolis
  2. Hanya
  3. Santorini
  4. Knosos – Kandiye
  5. Rodos

Yunanistanda dil olarak resmi dil Yunanca ama İngilizce biliyorsanız hiçbir zorluk yaşamazsınız.Tüm halk neredeyse İngilizce bilmektedir.

Şimdilik bu kadar..